Z piekła można uciec nawet dwa razy

Z piekła można uciec nawet dwa razy

Druga część “Tatuażysty z Auschwitz”

Heather Morris oddaje do rąk czytelników kontynuację swojego bestselleru, tym razem skupiając się na losach Cecylii, o której wspominał Sokołow, jako o najodważniejszej kobiecie, jaką spotkał w życiu. “Podróż Cilki” (https://www.taniaksiazka.pl/podroz-cilki-heather-morris-p-1327754.html) to historia oparta na faktach, ale posiadająca spory ładunek fabularnego i odautorskiego komentarza. Bardzo prosto je wyczuć i wyłapać, ale nie wpływa to w żaden sposób na odbiór całości i nie daje wrażenia opowieści sklejanej na siłę.

Cilka przybywa do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu mając niespełna 16 lat. Jej nieprzeciętna uroda od razu zwraca uwagę mężczyzn, szczególnie jednego z kierowników. Dziewczyna doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co będzie musiała zrobić i na co się zgodzić, by przeżyć. Z jednej strony, w okamgnieniu, natychmiast traci szacunek sama do siebie, z drugiej, ta decyzja pozwoli na łagodne traktowanie i koniec końców doprowadzi do tego, że dziewczyna będzie miała duże szanse na przetrwanie. Cilka wykonuje prace w obozie, lżejsze, przez co nie jest dobrze traktowana przez współwięźniarki. Bohaterka nigdy nie korzysta ze swojej uprzywilejowanej sytuacji, jednak zostaje z nią piętno tej, która kolaboruje z Niemcami. W 1945 roku będzie się starała pomóc ludziom podczas wyzwolenia. Nie tylko nie dostanie żadnego podziękowania, ale zostanie uznana za szpiega i osobę sympatyzującą z III Rzeszą i za karę skazana na 15 lat obozu pracy w sowieckim łagrze.

Oskarżenie numer 2

Cilka jedzie na zesłanie przestraszona, jednak posiada przekonanie, że nic gorszego niż nazistowski obóz nie może jej już w życiu spotkać. Srogo się myli, ponieważ mroźna i surowa Syberia okazuje się być bardziej okrutna, zachowanie i tortury strażników również. Dziewczyna nie umie początkowo znaleźć swojego miejsca w łagrze, przydać się i po prostu przetrwać. Jej cierpienie spotęgowane jest tym, że jest przekonana o tym, że piekło obozów nigdy się już nie skończy. Jej powoli gasnąca nadzieja nie wystarcza na długo, Cilka machinalnie wykonuje polecenia i przestaje zastanawiać się nad tym, czy kiedyś będzie mogło być lepiej.

Autorka w dokładny sposób stara się odwzorować warunki i system pracy zarówno nazistowskiego jak i radzieckiego obozu. Bardzo dobre przygotowanie do tematu widać podczas operowania terminologią więzienną, slangiem oraz zapożyczeniami z obydwu języków. Do samego końca trzyma nas w napięciu i nie odpowiada na pytanie, czy głównej bohaterce uda się przezwyciężyć piekło na ziemi. Książka wciągająca, umoralniająca, pełna pauz na refleksję.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Share